Rozwód to jedno z trudniejszych doświadczeń w życiu. Widzę to codziennie, czy to na spotkaniach z Klientami, czy też na sali rozpraw w sądzie. Obserwuję, jak wielkie wywołuje emocje, zdenerwowanie oraz stres. Choć nikt nie jest w stanie przejść przez rozwód bez emocji i stresu, to można się do niego przygotować. Dlatego opracowałam praktyczny poradnik dla osoby, która rozważa rozpoczęcie sprawy o rozwód i nie wie jak zmierzyć się z tym tematem. Jest on oparty na dotychczasowych sprawach, które prowadziłam.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to łatwe, jednak to najważniejszy element, od którego zaczyna się cały mechanizm. Polecam, aby zastanowić się kilka, a nawet kilkanaście razy, czy naprawdę nie ma już szans na powrót do wspólnego życia. To ważne. Oczywiście w toku postępowania możemy cofnąć pozew, jednak podejmowanie czynności w sprawie przez adwokata wiąże się z kosztami, stąd warto na samym początku przed wszczęciem sprawy, zastanowić się czy nasza decyzja jest trwała i ostateczna. 

rozwód, rozwód za porozumieniem stron, rozwód z orzeczeniem o winie, przygotowanie do rozwodu, dokumenty do rozwodu

Osoba, która zamierza złożyć pozew o rozwód powinna przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z rozwodem udać się na poradę do adwokata. Czemu? Adwokat na pierwszym spotkaniu omówi wszystkie kwestie związane z rozwodem, wytłumaczy czym różni się rozwód z orzeczeniem o winie od rozwodu za porozumieniem stron. Poza tym, adwokat na podstawie  stanu faktycznego, jest w stanie doradzić czy w tym konkretnie przypadku żądanie orzeczenia winy za rozpad pożycia będzie wiązało się z korzyściami dla Klienta, oceni też, ile może potrwać taki rozwód i jakie będą koszty prowadzenia sprawy. Co najważniejsze, na pierwszej poradzie, adwokat powinien ustalić plan działania, to znaczy powinien przygotować listę dokumentów, które Klient powinien zgromadzić do pozwu, a także powinien poprosić o przekazanie informacji dotyczących opisu małżeństwa, możliwości zarobkowych małżonków, kosztów utrzymania dzieci, itp. Oprócz tego, na pierwszej poradzie adwokat powinien ustalić jakie dowody (oprócz tych z dokumentów) należy załączyć do pozwu, tj. nagrania, świadkowie. Na takim spotkaniu nie możesz niczego ukrywać przed adwokatem. To ważne! Tylko w sytuacji, w której adwokat zna stan faktyczny, jest w stanie przygotować koncepcję na sprawę. Adwokat nie ujawni treści rozmowy, gdyż obowiązuje nas tajemnica adwokacka. 

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub chcesz powierzyć mi prowadzenie sprawy w Sądzie – umów się na spotkanie z w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy Al. Jana Pawła II 80 lokal 125 w Warszawie (biurowiec Babka Tower) dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Po spotkaniu z adwokatem, należy na spokojnie zastanowić się nad żądaniami pozwu. To znaczy, należy podjąć decyzję co do tego, czy żądamy rozwodu bez orzekania o winie (czy z winą), komu ma przysługiwać władza rodzicielska nad dzieckiem, gdzie ma być ustalone miejsce zamieszkania dziecka, jak mają wyglądać kontakty dziecka z rodzicami, ile mają wynosić alimenty na dziecko, czy żądamy alimentów na siebie, itp. 

Jeśli dopracowaliśmy petitum pozwu, czyli wiemy, czego chcemy żądać, wówczas przychodzi pora na zbieranie dowodów. Po pierwsze, są to dowody z dokumentów. Do pozwu musimy załączyć dokumenty, takie jak: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócone akty urodzenia dzieci, deklaracje podatkowe PIT za poprzedni rok podatkowy, faktury VAT oraz paragony imienne celem wykazania wysokości kosztów utrzymania dziecka, itp. Oprócz tych standardowych dowodów, jeśli np. żądamy orzeczenia o winie za rozpad pożycia do pozwu powinniśmy załączyć nagrania rozmów, w których żona/mąż przyznaje się do zdrady, raport detektywistyczny, itd. Te wszystkie dowody, należy dostarczyć adwokatowi w momencie, gdy przygotowuje pozew. 

Gdy pozew o rozwód jest gotowy, wówczas przychodzi czas na wykonanie opłat sądowych. Koszt to 600,00 złotych – jest to opłata sądowa od pozwu o rozwód oraz kwota 17,00 złotych – opłata skarbowa od udzielonego adwokatowi pełnomocnictwa. W praktyce, zawsze wysyłam Klientowi dane do wykonania tych opłat prosząc o przesłanie w e-mailu zwrotnym potwierdzenia ich uiszczenia.

Ostatnim krokiem jest wysłanie przygotowanego pozwu z załącznikami do sądu. Jeśli reprezentuje Cię adwokat to on składa pozew w Twoim imieniu. Po wysłaniu pozwu o rozwód, sąd nadaje sprawie sygnaturę, a następnie podejmuje kolejne czynności procesowe, np. wydaje zarządzenie o doręczeniu odpisu pozwu stronie przeciwnej. 

PODSUMOWANIE: przygotowanie się do rozwodu jest niezwykle istotne. Pozew to najważniejsze pismo w sprawie. Właśnie z tego względu powinniśmy zrobić wszystko, by pozew był kompleksowy oraz zawierał wszystkie dowody, które chcemy zgłosić w sprawie.

Adwokat Edyta Gorczyńska-Melion

Zapraszam do śledzenia mojej aktywności w serwisie społecznościowym Instagram: adwokat_rozwodowy

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub chcesz powierzyć mi prowadzenie sprawy w Sądzie – umów się na spotkanie z w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy Al. Jana Pawła II 80 lokal 125 w Warszawie (biurowiec Babka Tower) dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Powiązane posty

Share via
Copy link
Powered by Social Snap